Петунії догляд та вирощування на балконі

Красивий і доглянутий балкон – це прикраса фасаду будинку й прекрасне місце для відпочинку, яке у літній час можна перетворити на справжній оазис, наповнений соковитою зеленню та різнокольоровими квітами. Особливо ефектно виглядають відкриті балкони з кованими огорожами, з поручнів яких звисають стебла рослин, переплітаючись із кованими елементами. Але зелень добре виглядає і на засклених балконних конструкціях, і на лоджіях, освіжаючи їх та перетворюючи на маленькі сади. У таких приміщеннях часто вирощуються петунії та настурції – теплолюбні квіти, які рясно цвітуть протягом усього літа.

Вирощування петунії в домашніх умовах

Вирощування петунії на балконі вимагає наявності світла, тому робити це потрібно на сонячній стороні, орієнтованої на південь, південний захід або південний схід. В іншому ж петунія невибаглива, тож її вирощування і догляд за нею не відрізняються особливою складністю.

Найчастіше ця рослина вибирається за зовнішнім виглядом квіток, які є її головною прикрасою. Вони бувають білі, рожеві, яскраво-червоні, бордові, фіолетові і навіть двоколірні, їх пелюстки можуть бути звичайними, з бахромою по краях або махровими. Різняться вони також за розмірами.

Петунія на балконі

Вибір насіння петунії

Вибір сорту петунії залежить від того, де вона буде вирощуватися. Є сорти, стебла яких ростуть вниз – вони підійдуть для кашпо або підвісних вазонів. Інші ростуть вертикально вгору і висаджуються у ґрунт, а у випадку балкона – є підлогові вазони. Види петуній:

  • садова;
  • каскадна;
  • ампельна.

Перші два види мають міцне стебло, що росте вгору, тому ними прикрашають полиці або підлогу. Висаджуються вони в контейнери або у великі вазони і розташовуються так, щоб на них не потрапляли сонячні промені. Петунія ампельна – це найпопулярніша прикраса балконних стін та парапетів, яка має гнучкі тонкі стебла, що ростуть вниз. Саме цей вид створює ефект квіткового водоспаду, що ллється з балконного огородження, який так гарно виглядає з боку. Для гармонійного оформлення балкона або лоджії можна поєднувати різні сорти і забарвлення петуній.

Купуючи насіння у магазині або на базарі, обов’язково потрібно подивитися на термін придатності, зазначений на упаковці. Чим насіння свіжіше, тим краще буде розвиватися і квітнути рослина.

Підготовка розсади петунії

Як виростити петунію на балконі? Вона може розмножуватися вегетативно або насінням. Щоб рослина змогла порадувати господарів своїми квітками вже на початку літа, її вирощують через розсаду. Сіяти петунію потрібно на початку березня у попередньо підготовлений і прогрітий грунт. Грунт складається з рівних частин садової землі і купованої суміші, по консистенції остання повинна бути рихлою і повітряною. Ємність із грунтом за місяць до посіву ставлять у тепле місце, щоб вона прогрілася.

Насіння петунії висівається у зволожений грунт, після чого контейнер закривається зверху поліетиленом чи склом. Створюється ефект парника, який пропускає при цьому сонячне світло. Сам контейнер поміщається на підвіконня вікна, орієнтованого на південь (якщо є така можливість), щоб рослина отримувала максимум світла. У таких умовах волога не буде випаровуватися, а всередині створяться комфортні умови для проростання паростків.

Після появи усіх паростків скло або поліетилен знімається. У цей час потрібно стежити за станом ґрунту — щоб він не пересихав. Коли на стеблах з’являються листки, рослини пересаджують із загального контейнера по окремих ємностях. Для цього можна використовувати звичайні пластикові стакани зі зробленими отворами для видалення зайвої вологи. У кожну склянку висаджуються по 3-4 паростки.

Петунія на балконі — варіанти оформлення балкона

Пересадка у контейнери

У вазони або балконні контейнери петунія висаджується в період, коли температура повітря на вулиці досить висока і немає загрози різких похолодань. Зазвичай це початок-середина травня. Ємності для висадки повинні бути глибокими і широкими, щоб грунт у них довго зберігав вологу. Для цієї ж мети у грунт можна додати гідрогель в розрахунку 5:1. Відстань між сусідніми паростками – 10-15 см.

Догляд за петунією

Для нормального розвитку на балконі петунії потребують певного догляду. Тут, як і на вулиці, є свої шкідники, з якими потрібно боротися, свої особливості поливу й підгодівлі.

Петунія любить вологу, тому поливати її слід регулярно, не даючи грунту повністю висихати, але й не заливаючи її. Надмірний полив і застій води можуть призвести до загнивання кореневої системи і подальшої загибелі самої рослини. Якщо вода погано поглинається, потрібно розпушити землю і дати їй просохнути. Разом з тим повністю сухий грунт, як і прямі промені сонця, ведуть до порушення росту петунії, тож тут все повинно бути в міру. Частота поливу залежить зокрема від ємності, в якій росте рослина. Квіти у вазонах поливаються частіше, ніж в контейнерах або ящиках. У спекотну погоду вранці або ввечері рослину бажано обприскувати. Частота та інтенсивність основного поливу визначається в залежності від погоди і стану ґрунту.

Декорування балкону петунією, настурцією, віолою

Як і будь-яка інша рослина, петунія потребує періодичного підживлення. Для цього використовуються калійні добрива, що поліпшують цвітіння. Підгодовувати рослину потрібно раз у два тижні, чергуючи кореневе і позакореневе підживлення. Для підвищення стійкості до перепадів температур, а також для поліпшення зовнішнього вигляду використовуються стимулятори.

Для формування максимально густих кущів довгі стебла відрізаються до половини, це стимулює цвітіння. Після цієї процедури рослина живиться добривами. Якщо ж стебла залишати рости, квіти стануть дрібніші, а їх кількість зменшиться.

Навіть у замкнутому просторі балкону петунія може заразитися хворобою. Серед можливих захворювань варто зазначити хлороз, чорну ніжку і борошнисту росу. Причини усіх трьох хвороб лише дві – надмірний полив і застій води у грунті. Перше, що потрібно зробити, – це просушити землю у вазоні, а потім контролювати частоту поливу.

Ознаками хлорозу є пожовкле листя. У випадку його появи рослина лікується спеціальними препаратами, до складу яких входить хелат заліза. Чорна ніжка вражає головним чином розсаду петунії, і для боротьби з нею досить просто скоротити полив. Борошниста роса характеризується появою плям на листках. У цьому випадку заражені листки видаляються, а рослина обприскується фунгіцидом Топаз. У якості профілактики обприскування повторюється раз в три тижні.

Влітку петунія увесь час знаходиться на балконі, а з початку осені, коли температура повітря вже відчутно знижується, її готують до зимівлі. Для цього стебла з великими і красивими квітами пересаджують в окремі ємності, а занадто довгі пагони обрізають. Рослини заносяться в кімнату і залишаються на всю зиму на підвіконні. У таких умовах їх ріст сповільнюється, а навесні з настанням тепла знову поновлюється. На наступний рік вже не доведеться заново засівати розсаду – досить пересадити торішні паростки у балконні контейнери.

Вирощування настурції в домашніх умовах

Особливість настурції – слаборозвинена коренева система, що сприяє її вирощуванню саме в домашніх умовах, де немає сильних вітрів, а полив можна регулювати. На балконах ця рослина починає цвісти раніше, ніж на вулиці, що теж є плюсом.

Існує ампельна настурція і та, що в’ється. Перша має стебла до 30 см, а друга — досить довгі, які досягають довжини до 2-х метрів. Є також і карликові сорти у вигляді невеликих кущів, висота яких приблизно 15 см. Їх зазвичай висаджують в окремі вазони, а не загальні контейнери. Вирощування настурції на балконі має цілий ряд особливостей через її крихкість, але при належному догляді вона порадує господарів чудовими квітами на весь літній сезон.

Настурція на балконі

Посадка настурції

Як і петунію, настурцію вирощують з розсади, що засівається у березні-квітні. Перед засіванням насіння замочують у воді і залишають на добу, а потім заправляють у грунт на глибину, що перевищує їх розмір в три рази. Грунт має бути в міру зволожений, для поливу використовується тепла вода. Після посіву ємності з насінням накриваються склом або поліетиленом, і створюється своєрідна теплиця.

Оскільки коренева система настурції дуже слабка і знаходиться близько до поверхні, розсаду бажано сіяти у ємності, з яких легко можна вийняти росток разом із земляною грудкою. Це вбереже тендітну рослину від пошкоджень і дозволить без проблем висадити її в загальний контейнер. У якості таких ємностей використовуються торфові або інші горщики, у яких є знімне дно. Такі горщики повинні бути неглибокими і досить широкими.

Вже через два тижні з’являються перші паростки. Розсада протягом росту періодично повинна гартуватися, якщо дозволяє погода. Для цього у сонячні теплі дні горщики виносяться на балкон на кілька годин.

Пересадка у балконні контейнери

Грунт для настурції підбирається пухкий і легкий, підійде суглинистий і супіщаний грунт без домішок азоту. Наявність останнього веде до скорочення кількості квіток та активного росту стебел.

Вирощування настурції на балконі

Насіння настурцій можна садити прямо у балконні контейнери, не чекаючи проростання розсади в окремих горщиках. Часто ці два способи комбінуються. Паростки розсади довго приживаються, а насіння швидко проростає, тож великої різниці між ними не буде. Відстань між посадками у контейнерах – 20 см. Ємності повинні обов’язково мати дренаж, в іншому випадку надлишок вологи призведе до загнивання і без того слабких коренів. Ампельні настурції відразу висаджуються в окремі підвісні горщики, без стадії розсади. Посадка проводиться у приміщеннях, а на балкон вазон виноситься, коли стане тепло.

Настурція – рослина теплолюбна, тому заморозки і різкі перепади температури для неї згубні. З цієї причини висаджувати її на балконі потрібно не раніше середини травня, коли загроза зниження температури минула. Висадка проводитися у похмурий день.

Догляд за настурцією

Незважаючи на те, що настурція світлолюбна, попадання прямих сонячних променів їй може нашкодити, тому її небажано вирощувати на південній стороні. З північної сторони, де практично завжди тінь, вона відчуває себе непогано, але цвіте гірше. Крім того, ця тендітна рослина боїться сильного вітру, тому краще не вирощувати її на відкритих балконах і на верхніх поверхах. Вона більше підійде для лоджій або повністю засклених конструкцій.

Грунт у вазоні або загальному контейнері повинен бути в міру зволоженим і ні в якому разі не пересушеним. Для видалення надлишків вологи влаштовується дренаж. До появи бутонів рослина рясно поливається, а потім полив скорочується. Для поліпшення цвітіння прив’ялі квітки зриваються до того, як вони самі опадуть.

Підгодовувати настурцію потрібно до початку цвітіння на стадії вегетативного розвитку. У якості підгодівлі використовуються комплексні добрива, які розводяться водою. Періодичність поливу становить 1 раз на тиждень. Азотовмісні добрива краще не застосовувати – вони скорочують інтенсивність цвітіння, для збільшення кількості кольорів використовуються фосфорні компоненти. Доступний та ефективний спосіб підживлення – попіл, він стимулює появу бутонів. Для приготування живильної суміші 10 г або 5 чайних ложок попелу розводять в 1 л води. Використовувати таке підживлення потрібно до початку цвітіння, після чого підживлення припиняється.

Основними ворогами настурції в умовах вирощування на балконі є павутинні кліщі, попелиці, капустяна міль і хрестоцвіті блішки. Для боротьби з павутинними кліщами можна застосувати спирт (не технічний!), яким потрібно обприскувати рослину. Як варіант, використовуються хімічні сполуки, що продаються у квіткових магазинах. З іншими шкідниками успішно впорається все той же попіл, просіяний через сито. Отриманим порошком присипаються листя й стебла, після чого комахи зникають. Робити це потрібно у безвітряний день, щоб попіл не здуло з рослини.

Із захворювань настурції найбільш поширене – сіра гниль, причина якої грибок ботрис. Вона проявляється у вигляді сіро-бурих плям на листках і стеблах. Лікування полягає в обприскуванні рослини 1-процентним розчином бордоської рідини на стадії вегетативного розвитку. Всі уражені ділянки видаляються і спалюються.

Вирощування віоли на балконі

Віола — прекрасна рослина, яка чудово може переносити мороз, любить вологу і добре себе почуває у рихлій та родючій землі. Можна дізнатися про те, як виростити віолу на балконі і почати діяти.

Висота кущів віоли 15-40 см, їх прикрашають великі квіточки 7-и сантиметрів у діаметрі. Найчастіше ця гарна рослина тішить око з весни до холодів, залежно від сорту.

Віола на балконі — вирощування

Якщо посадити насіння віоли наприкінці лютого чи на початку березня, то цвітіння можна спостерігати у той же рік. Насіння не слід при посадці засипати грунтом, найкраще — придавити зволожений грунт. Ємності з насінням накриваються плівкою і встановлюються у тепле місце для проростання.

Важливо! Щодня слід провітрювати ємності, видаляючи конденсат.

Через тиждень-два ви побачите перші сходи, які потім необхідно буде пересадити у контейнери більшого розміру. Цю висадку необхідно проводити ближче до літа.

Віола — сонцелюбна рослина, але в тіні вона також може чудово себе почувати. Та необхідно знати: якщо у вас балкон на північній стороні і сонце практично не потрапляє, цвітіння буде не особливо рясним, а забарвлення квіточок — не таким яскравим.

Наприкінці літа віолу можна пікірувати і висаджувати вже на постійне місце цвітіння. У цьому випадку цвітіння буде радувати вас вже наступного тижня.

Також віолу вирощують із частин стебел і черешків. До такого розмноження вдаються через цінність сортів. Живцювання можна здійснювати ціле літо. У цьому випадку живці повинні вкорінюватися у затіненому місці, і коріння з’являться через 3-4 тижні.