Що можна виростити на балконі: різноманіття вибору

Балкон або лоджія – це місце, яке можна використовувати не тільки для зберігання різних речей. Тут є можливість вирощувати щось. У цьому сенсі нам надаються воістину безмежні можливості. Зокрема, без проблем на балконі ростуть:

  1. Декоративні рослини;
  2. Пряні трави;
  3. Ягоди;
  4. Овочі.

І цей список далеко не повний. Щоб почати розведення рослин, необхідно на підлогу поставити спеціальні контейнери, де рослини зберігатимуться. А ще вони кріпляться до стін або підвішуються до стелі — тут вирішують самі господарі приміщень. Що можна виростити на балконі влітку таким способом? Карликові сорти груш і яблук, помідори, суницю й полуницю. Поливання грядок, своєчасне підживлення – єдине, про що в цьому випадку повинен подбати «садівник».

У наш час навіть грибниця шиітаке і гливи перестали бути рідкістю.

Будь-яке підвіконня легко стає значною частиною домашнього городу, хоч і має невеликі розміри. Пряні трави теж виростити дуже легко. У тому числі:

  1. Шпинат;
  2. М’яту;
  3. Базилік;
  4. А ще таким способом пророщують зерна й насіння.

Як бути з овочами

Вони обов’язково додадуть оригінальності інтер’єру. І, звичайно, подарують можливість завжди мати під рукою смачні й свіжі плоди. Для домашніх умов відмінно підходить більшість існуючих овочевих культур. Винятком не стануть і кабачки на балконі, вирощування яких не буде складним.

Овочі на балконі

Іноді саме балкон дозволяє забезпечити кращі умови, ніж земля на дачі. Більшість культур просто краще себе почувають у такій ситуації, тому що вони теплолюбні. Що виростити на балконі взагалі можливо? Багато культур вимагають підготовки саме в цей період. Такі рослини чудово почуватимуть себе у будь-якій квартирі:

  1. Гіркий та солодкий перці;
  2. Помідори;
  3. Огірки;
  4. Морква;
  5. Часник;
  6. Цибуля;
  7. Кабачки;
  8. Баклажани.

І це тільки основні доступні рішення.

Важливо пам’ятати про величину плодів, коли робиться вибір найбільш відповідного рішення.

Про кабачки в умовах балкона

Скоростиглі, компактні й ранні сорти будуть кращим вибором у даному випадку. Добре, якщо є така додаткова умова, як стійкість до природних змін. Цим вимогам повністю відповідають:

  1. Аеронавт;
  2. Цукеша;
  3. Зебра.

Це три сорти цукіні. Є ще:

  1. Білогор – гібридна різновид;
  2. Якір;
  3. Ролик.

Такі кабачки завжди відрізняються компактністю. Крім того, вони здатні добре перенести як пониження температури, так і сильну посуху. На лоджії і балконі овочі почувають себе чудово.

Кабачки на балконі — вирощування своїми руками

Що стосується агротехніки взагалі — вона практично ідентична до того, що ми робимо на звичайному, відкритому грунті. Для висадки рослин краще за все використовувати горщики не менше 10 см у діаметрі, підходить насіння або розсада. Але у випадку з ними застосовуються спеціальні ящики і підтримується відстань між культурами — у 70 см.

Випускається спеціальна техніка, яка допоможе здійснити запилення. Але ручне виконання цієї роботи завжди вважається більш надійним. На рильця жіночих квіток пилок потрібно переносити з чоловічих. Рослини повністю видаляються після перших заморозків. Тару при цьому необхідно продезінфікувати, помити.

У кабачків є свої умови вирощування, які будуть найбільш оптимальними. Вночі температурний режим повинен підтримуватися у межах 14-15 градусів, а вдень – від 24 до 26. Найбільш відповідний рівень вологості – 60-70 відсотків.

Кабачки на підвіконні своїми руками

Показники температури можна потроху знижувати, як тільки потрібних розмірів досягають плоди, що вже зав’язалися. Найкраще завчасно збирати урожай, не чекаючи сильних заморозків. Рослини добре почувають себе і в холод, але не варто захоплюватися. Зав’язі іноді дружно скидаються, навіть якщо є незначне похолодання, у період цвітіння і на початку сезону.

Якщо умови створені оптимальні, листя може сильно розростатися. Але всередині теплиці простір буває дуже обмеженим, тому вони починають заважати один одному, перекриваючи доступ до повітря й світла. Частина листя без проблем видаляється з середини рослини і з низу, коли виникає така необхідність. На 2-3 сантиметри грунт мульчують торфом, тоді не постає питання щодо додаткової вентиляції.

Вирощування гороху на балконі

При наявності добре освітленого підвіконня можна культивувати також і горох на балконі. Вирощування через розсаду ні для кого не стане складним. Підсвічування з використанням штучних ламп допоможе впоратися із ситуацією, коли сонячних променів потрапляє явно недостатньо. Чи є ймовірність, що сама розсада почне витягуватися?

Якими перевагами володіє ця техніка?

  1. Цвітіння починається рано;
  2. У ящику можна швидко отримати повноцінну рослину;
  3. Завжди є можливість підібрати час, який буде найбільш сприятливим.

Що треба зробити з грунтом заздалегідь

Підготовка повинна починатися ще в ранню осінь. Садовий грунт приносять додому ще в жовтні. Обов’язкова умова – підтримання низьких температурних показників протягом усього періоду зберігання. Потрібних результатів не досягти перед самою посадкою насіння, адже земля у будь-якому разі залишиться промерзлою. Не можна буде вже нічого накопати.

Посів здійснюється зазвичай у першій половині березня. За тиждень до посіву ґрунт заносять всередину і дають йому прогрітися. Дозволяється помістити його поруч із батареєю опалення. Для вирощування розсади садова земля змішується з торф’яної сумішшю, яка продається у спеціалізованих магазинах. Цією сумішшю заповнюються стаканчики з пластику, все слід добре полити водою і поставити ближче до джерела тепла. Після цього готується саме насіння.

Вирощуємо горох у себе вдома

У декількох місцях за допомогою спиці проколюємо дно стаканчика. Тоді про застій води можна не хвилюватися — вийде так званий дренаж, і коріння рослини буде повністю захищене від підгнивання.

Переходимо до насіння, його висадки та підготовки

В окремій мисці необхідно замочувати кожен сорт насіння, воно повинне як слід набрякнути. Якщо саме насіння спливає на поверхню, його потрібно видалити, зібрати і викласти на вологі серветки. Далі їх закривають за допомогою поліетиленової плівки. Вони тримаються в теплі протягом усього процесу.

Виднітися насіння починає вже через три дні. Потім воно легко висаджується в землю. Слід зробити невеликий отвір в середині склянки, у якій знаходиться ґрунт. У нього садиться одна насінина. Усе присипається шаром землі — її потрібно зовсім небагато. І знову склянка накривається плівкою, та її потрібно буде зняти, як тільки почнуть з’являтися паростки. Далі розсаду ставлять на сонячне місце. Якщо у квартирі досить тепло, краще регулярно провітрювати приміщення, насіння не любить спеку.

Висаджуємо розсаду

У балконні контейнери розсада поміщається відразу, як встановлюється спокійна погода і коли відсутні заморозки.

  1. Спочатку розсада витягується зі стаканчика. Необхідно окремо простежити за тим, щоб не розсипалися грудки землі на коренях.
  2. Далі розсаду потрібно добре полити, щоб потім уникнути неприємностей і щоб корінці не відірвалися. Стінки стаканчика з двох сторін розрізаємо ножицями, їх розсовують в сторони.
  3. У балконному ящику робиться заглиблення. Глибини повинно вистачати для повного розміщення усієї землі зі стаканчика.
  4. Ком ґрунту, який обплутує коріння, потрібно опустити в ямку, що була заздалегідь підготовлена. Зверху треба все присипати землею.
  5. Розсада повинна знаходитися на відстані одна від одної не менше 25 сантиметрів. Поки паростки не зміцніють, обов’язково легке затінення при сонячній погоді.

Садимо горошок насінням у ґрунт

Підсвічування стало неможливе з будь-якої причини? Підвіконня постійно зайняте кімнатними квітами? У цих випадках і здійснюється посів насіння безпосередньо у балконні ящики. Процес цвітіння тоді займає набагато більше часу, але його можна й прискорити.

Вирощування гороху у горщиках на балконі

За тиждень до посіву контейнери із землею закриваються плівкою. Насіння буде краще сходити, адже землі вистачить часу, щоб як слід прогрітися. Запашний горошок можна у той же час почати пророщувати на балконі. На добу насіння повністю заливається водою. Ті насінини, що сплили на поверхню, відбираються, а повноцінні вкладаються на вологу ганчірку. Потім вони накриваються плівковим матеріалом і поміщаються в тепле місце. У землю можна висівати насіння як тільки воно почне сходити, але до того часу потрібно тримати рослину під плівкою.

Матеріал, що закриває насіння, необхідно забрати зразу ж, коли з’являться паростки.

Як доглядати за горохом

На балконі зазвичай ми задовольняємося тим, що є в нашому розпорядженні. Адже вибір не можна назвати багатим у даному випадку. Та є й свої нюанси. Запашний горошок добре себе почуває у злегка затінених, але в той же час сонячних місцях. Проте його цвітіння не буде рясним, якщо занадто густа тінь. Вибираючи квітк  для озеленення балкона, необхідно заздалегідь подумати про існуючі умови і про те, чи можна щось змінити.

Чого вимагає саме запашний горошок щодо догляду?

  1. Легкого затінення;
  2. Підв’язування стебел;
  3. Дренажного шару на дні контейнера із землею;
  4. Аерації ґрунту;
  5. Помірного поливу.

Вирощування кавуна

Ви, напевно, ставите запитання «Чи можна і як виростити кавун на балконі?» Про цю культуру поговоримо далі.

Кавун на підвіконні

Насіння обов’язково потрібно готувати перед безпосередньою висадкою. Спочатку його вимочують у легкому розчині марганцівки. Зазвичай це займає не більше 35-40 хвилин. Потім його загортають у мокру тканину і на деякий час залишають у теплому місці. Щоб нічого не пересохло, насіння обов’язково змочувати водою. Через деякий час на поверхні показуються невеликі корінці.

Потрібна додаткова підготовка й для ґрунту. Для цього прекрасно підходить торф, але не допускається використовувати будь-які інші добрива.

Рослина висаджується тільки після цього. Зручно використовувати у даній ситуації пластикові стакани загальним обсягом до півлітра. Горщик зі сходами залишається на лоджії в освітленому місці вже на початку травня, як тільки налагоджується погода. По окремих ємкостях варто розсадити паростки, коли у них буде по 4 листки, п’ятилітрового горщика цілком вистачить. За рослинами необхідно ретельно доглядати до тих пір, поки не з’явиться 10 листків.

Кавун на балконі

Необхідно дбайливо здійснювати запилення, коли тільки з’являться перші квіти. Достатньо взяти чоловічу квітка і злегка потерти його об жіночу. Це обов’язковий процес, без організації якого поява плодів взагалі стає неможливою. Верхній шар землі обов’язково регулярно поливається, без грамотного догляду тут не обійтися. Цим ягодам не завдають шкоди навіть інтенсивні сонячні промені, але зате шкідливим може виявитися потрапляння вологи у жарку погоду. Через ці пошкодження вся рослина може загинути.

Важливо! Після дозрівання кавуна культуру не варто поливати протягом двох тижнів. Саме це дозволить кавуну набути насиченого, приголомшливого й приємного смаку.