Як виростити редис на балконі

Найбільш ранній овоч, який з’являється навесні на прилавках магазинів, — редис. Смачний і соковитий, він містить багато мінеральних речовин та вітамінів, які так необхідні організму людини після довгої зими. Однак ціна овоча не дозволяє широкому колу малозабезпечених громадян поласувати цінним продуктом у зимовий період. Тож як виростити редиску на балконі і чи можливо це?

Агротехніка обробітку коренеплоду дозволяє кожному бажаючому урізноманітнити своє меню ранньою весною і навіть взимку, успішно вирощуючи редис на балконі чи на підвіконні. Редис – овоч короткого дня. При настанні літніх днів багато сортів редиски, не утворюючи коренеплоду, починають відновлювати насіннєвий фонд. Найкраща пора для обробітку овоча на балконі – період з другої половини лютого по травень включно.

Як вибрати насіння і сорт

Головний критерій відбору насіння – величина. Краще сходить і дає хороший урожай велике насіння, яке при замочуванні відразу опускаються на дно. Термін гарантованої схожості редиски 2-3 роки. Більш давнє насіння має сіруватий відтінок, на відміну від свіжого — коричневого.

Асортимент сортів редиски досить великий. Він відрізняється за:

  • строками дозрівання плодів: ранні, середні, пізні;
  • кольором редиски: червоний, червоний з білим кінчиком, білий, жовтий;
  • розміром і формою зрілих коренеплодів.

Якщо ви вирішили посадити редис на балконі, вирощування і догляд за культурою не становлять особливих труднощів. Ідеально для балкона підходять сорти із середньою величиною плодів і дуже раннього терміну дозрівання, щоб на маленькій площі балкона або підвіконня отримати кілька врожаїв цінного продукту.

Редис у себе вдома — як виростити?

Сорти 18 днів, Французький сніданок, Спека, Новиред відповідають таким критеріям:

  • дозрівання настає протягом 3 тижнів від часу сходів;
  • не випускають стрілку з насінням;
  • не вимагають підвищеного відходу;
  • товарний коренеплід середнього однакового розміру;
  • колір плодів в основному червоний.

Вимоги до вибору місця

У зимовий час посадку редиски слід робити на підвіконні з південної сторони, забезпечуючи їй освітленість протягом необхідних 12 годин. При такому режимі затримується період цвітіння та утворення насіння.

Приблизно з квітня, коли на вулиці припиняться заморозки, можна приступити до висаджування редиски на балконі або лоджії.

Який ґрунт годиться для посадок редиски

Вітамінний овоч віддає перевагу родючому ґрунту, добре насичену киснем, мінеральними речовинами і перегноєм. Самостійно вносячи азотисті добрива, слід бути гранично обережним, щоб уникнути отруєння нітратами, які в надлишку накопичуються у коренеплодах.

Простіше купити в спеціалізованих магазинах для городників готові ґрунтосуміші під розсаду томатів та огірків, використовуючи їх для вирощування редиски.

Розсада в дерев’яних ящиках на балконі

З фінансової сторони вигідніше заздалегідь підготувати редиски до сівби з осені. Суміш, найбільш підходяща для смачного овоча:

  • лісовий грунт — краще з того місця, де кріт робить вихід з нори, насипаючи горбок землі;
  • пісок;
  • перегній або компост;
  • грунт із будь-якого городу.

Слід акуратно все просіяти, вибираючи камінчики, корінці рослин, сміття. Скласти суміш, взявши піску 1 частину, а решту компонентів по 2 частини.

У чому посіяти овоч

Найбільш придатні для посадки редиски лотки або ящики для вирощування розсади. Оптимальний розмір – 600 х 600 мм Глибина повинна бути не менше 50 мм.

Редис на балконі у пляшках

Всередину слід поставити касети з пластику розмірами 50 х 50 х 50 мм, кожна з яких – найбільш підходяща ємність для вирощування 1 великого коренеплоди редиски.

У дні лотка слід завбачливо прорізати кілька отворів для відтоку зайвої води при поливі.

Купити інвентар можна в садівничих спеціалізованих магазинах.

Касети треба наповнити грунтовою сумішшю, зробивши по центру акуратну луночку глибиною 10-15 мм, щоб було зручно посадити 1 зернятко редиски. Потім землю необхідно акуратно зволожити, а зверху посадки накрити прозорою поліетиленовою плівкою, яка не дасть грунту висохнути у період проростання насіння. Коли з’являться зелені паростки, накриття слід зняти.

Підготовка насіння до посіву

Перед посадкою насіння редиски бажано замочити у теплій воді на 20-30 хвилин. У воду для знезараження можна додати кілька крупинок марганцівки, щоб вона набула світло-рожевого кольору. Така передбачливість допомагає захистити паростки від нападу нематоди, знищити можливу інфекцію садивного матеріалу.

Попереднє замочування насіння прискорює проростання редиски, дозволяючи раніше отримати вітамінний продукт.

Використання нетканого полотна для укриття редиски

Досить зручно замість плівки використовувати спанбонд – неткану волокнисту тканину, яка здатна забезпечити захист молодих паростків редиски від холоду і шкідників. Укриття підтримує позитивну температуру при зовнішньому похолоданні до -6°С. Використання матеріалу, що пропускає сонячне світло і воду, на сходах редиски створює максимально комфортні умови для вирощування коренеплоду.

Рання редиска на балконі

Температурний режим для вирощування овочів на балконі повинен відповідати 15-18°С, але в період проростання насіння рекомендується збільшити температуру на кілька градусів.

Загартовування розсади

Щоб забезпечити стійкість розсади до несподіваного похолодання, рекомендується відразу після появи сходів знизити температуру навколишнього повітря до 7-8°С, а через 3-4 дні відновити температурний рівень. Процес загартування забезпечить імунітет рослин до можливих кліматичних примх.

Підживлення

Щоб забезпечити віддачу врожаю, необхідно підгодовувати рослини органічними й мінеральними добривами:

  • у перший тиждень після сходів необхідна підгодівля з розчину коров’яку із додаванням суперфосфату і калійної солі. Пропорція: на кожні 5 літрів додавати по 7 і 5 г відповідно;
  • приблизно за 10-15 днів до збирання врожаю слід підгодувати рослини розчином калійної солі: 15-20 грам на відро води.

Забезпечивши конвеєрну посадку редиски, можна ліквідувати нестачу вітамінів на столі. Вирощені особисто овочі дадуть впевненість у якості отриманої продукції.