Як зробити шафу купе на лоджію своїми руками

Навіщо перетворювати балкон у комору, якщо можна підійти до питання зберігання речей з точки зору функціональності, економії простору, зручності та естетики. Шафа-купе на лоджію своїми руками буде ідеальним варіантом для вирішення поставлених завдань.

В залежності від того, які ваші фінансові обмеження, знання у сфері конструювання, навички столярної майстерності та вираз «своїми руками» можуть мати різне значення і втілитися у реальність різними способами.

Збірка готової шафи-купе на балконі

Цей спосіб, мабуть, найпростіший, займає мінімальну кількість часу і вимагає мінімальних знань та досвіду в збірці корпусних меблів.

Корпусні меблі – меблі, що складаються з окремих, жорстких частин.

Спорудити на балконі корпусну шафа-купе можна двома способами. Перший – найбільш швидкий і простий. Для цього ми купуємо готовий виріб, який доставляється за адресою в розібраному вигляді, а ми за допомогою інструкції та мінімального набору інструментів збираємо його. Але такий варіант рідко буває через негабаритні розміри приміщення, в нашому випадку балкона або лоджії.

Шафа-купе на балконі

Другий варіант – щось середнє між купівлею готового виробу та повноцінним створенням шафи власноруч, тож варто більш детально розібратися в алгоритмі і технології роботи.

Етап перший

Отже, якщо ми вирішили зробити шафу-купе на балкон, фото яких наведено в галереї, перше, що потрібно намалювати, — ескіз. Саме ескіз — не креслення, не розкрій. Ескіз дозволить врахувати всі деталі, до опрацювання яких ми підійдемо пізніше.

Для замальовки ескізу ми повинні будемо визначитися з формою майбутньої шафи. Шафа-купе може бути стандартної прямокутної форми, кутовою, пристінною, а може використовуватися у якості меблів для зонування приміщення і мати дві сторони, які відкриваються, забезпечуючи зручність доступ до вмісту.

Другий етап

Коли ми визначилися з формою і зробили замальовку у вигляді ескізу, переходимо до наступного етапу, робимо заміри, проектуємо виріб і малюємо креслення.

Коли креслення з точними розмірами готове, йдемо в фірму, яка займається виготовленням корпусних меблів, замовляємо карту розкрою матеріалу, оплачуємо сам розкрій і забираємо шафу в розібраному стані. Тут можна придбати фурнітуру, направляючі і всі інші дрібниці, необхідні для монтажу.

Знову-таки, вдома за допомогою шуруповерта та молотка збираємо шафу і більше не замислюємося про те, де зберігати речі, роблячи балкон місцем приємного проводження дозвілля, а не захаращеною коморою.

Шафа-купе своїми руками

Виходячи з того, яку форму шафи і конструкцію ми бажаємо отримати, варто звернути увагу на матеріали, з яких ми виготовимо каркас. Кожен з них має свої переваги і недоліки, знаючи про яких ми зможемо знайти «золоту середину» і створити ідеальний варіант для нашого балкона.

Дерев’яний каркас

Дерев’яний каркас дозволяє спорудити міцну конструкцію, здатну витримати велику вагу. Дерев’яні планки легко підігнати по розміру і формі приміщення. У роботі не потребує додаткових матеріалів.

Дерево – екологічно чистий матеріал, у той же час при всій простоті роботи дерево має ряд недоліків. Через перепад температури й вологості в приміщенні конструкція може деформуватися, необроблена деревина може розсохнутися, згнити або просто бути зіпсована шкідниками.

Шафа-купе на дерев’яному каркасі

Якщо ми працюємо з пиломатеріалом, ми повинні бути впевнені, що наша сировина досить суха та якісна, а для цього потрібен досвід і навички роботи з деревом. Крім того, планки та рейки потрібно буде обробляти спеціальними просоченнями, фарбувати, лакувати.

Каркас із гіпсокартону

Гіпсокартонний каркас дозволяє втілювати найскладніші ідеї. З гіпсокартону можна спорудити нішу під майбутню шафу або стіну, якщо хочемо робити цільно вбудовану шафу.

Така конструкція буде легка в монтажі і збірці, вона не реагує на зміну температурного режиму, з часом не деформується. За допомогою гіпсокартону можна вирівняти базові поверхні (підлога, стеля, стіни балкона) і уникнути мороки з упорами, що регулюють рівень.

Недоліками гіпсокартону є його менші міцність і допустиме навантаження на конструкцію, якщо не робити додаткових ребер жорсткості чи точок розподілу ваги.

Основні складові шафи-купе

Дверцята шафи

Дверні стулки шафи-купе — найбільш відповідальна і складна частина роботи.

Перед тим як зробити двері шафи-купе своїми руками, потрібно визначитися з кількістю стулок і їх шириною, з огляду на передбачувані розміри виробу. Максимально допустима ширина стулки у виробі 700 мм. Якщо робити їх ширшими, то конструкція стане важча. Для розрахунку ширини необхідно врахувати нахлест, який 50-70 мм, без нього в закритому стані ми отримаємо щілини між дверцятами. Занадто великий нахлест буде обмежувати доступ до країв полиць.

«Розраховуючи ширину дверей, необхідно врахувати ширину полиць, оскільки можна просто зробити її недоступною».

Після розрахунку ширини полиць і дверцят віднімаємо ще по 45-50 мм — відстань піде на бічні профілі, які захистять дверцята від ударів об бічні стінки.

Шафа-купе своїми руками

Враховуючи всі моменти, розраховуємо кількість дверей за вирахуванням напуску та бічних профілів так, щоб стулки були однаковими по ширині.

Більш детально розповість про те, як зробити двері-купе своїми руками, відео в кінці статті. Для докладного вивчення також рекомендуємо матеріал — монтаж розсувних дверей своїми руками.

Системи розсувних дверей для шаф-купе

Вибирати системи розсувних дверей шаф-купе можна, виходячи з бюджетних обмежень і функціональних вимог до нашого виробу.

Системи підвісу бувають наступні:

  • нижньорельсові;
  • верхньорельсові;
  • монорейкові.

Кожна система має свої особливості експлуатації.

Система з нижньорельсовою опорою – використовується часто, вона надійна, стулки такої конструкції ніколи западають і не стираються. Основний вага конструкції лягає на нижні ролики, тому, купуючи розсувну систему, звертаємо увагу на матеріал виготовлення.

Всі ролики для розсувних дверей шаф-купе виготовляються з пластику, показником якості яких є вид полімеру. Поліетилен швидко зітреться і деформується, у той час як поліпропілен прослужить довгі роки. Природно, що поліпропіленові системи дорожчі, ніж поліетиленові. Крім матеріалу, з якого виготовлені ролики, значення має матеріал самої рейки. Найміцнішими будуть сталь або алюміній.

Розсувна система для шафи-купе

Недоліками нижньорельсової системи є висока чутливість до нерівної поверхні підлоги, в результаті чого шафа через власну вагу може почати просідати. Наслідком такої дрібниці може стати випадання стулок під час експлуатації або їх заклинювання.

Ще однією особливістю такої системи є необхідність періодичного прибирання, оскільки внизу постійно буде накопичуватися пил, який з часом утрамбовується і утворює ущільнення, що перешкоджає вільному пересуванню роликів у рейці.

Верхньорельсова система – протилежність нижньорельсової. Тут вся вага конструкції переноситься на верхню частину шафи. Якщо ми кріпимо конструкцію безпосередньо до стелі, то можемо не боятися, що конструкція просяде.

У такій конструкції недоліків більше, ніж переваг. По-перше, обов’язково потрібно монтувати нижню рейку, оскільки без неї стулки будуть ходити нерівно, битися одна об одну і заклинювати. По-друге, при найменшому натиску на двері вони просто виходять з пазу і завалюються всередину шафи. По-третє, верхню рейку необхідно зміцнювати і окремо вирівнювати площину кріплення.

Монорейка відрізняється тим, що кожна каретка оснащена парою роликів, а підвіс кожної окремої стулки ходить по індивідуальній направляючій. Така конструкція дозволяє мінімізувати амплітуду розхитування дверцят. Можна обійтися і без нижньої рейки, але тоді залишається ймовірність того, що стулка при натисканні може все-таки завалитися всередину шафи.

Стопори для стулок

Стопори потрібні для того, щоб стулки не відкривалися і не ковзали за власним бажанням, наприклад, через просідання конструкції або нерівномірний розподіл центру тяжіння.

Можна оснастити стулки магнітними защіпками, але вони будуть ефективні тільки з боків дверей, а в середині магніт – безсилий.

Всі стопори працюють механічним чином. Розрізняють два варіанти конструкції: виїмка в опорній рейці і плоску скляну пружину.

Виїмка виробляється разом з рейками у фабричних умовах під стандартні розміри шаф. Якщо ж ми зіткнулися з негабаритними розмірами і все доводиться робити самостійно, нам підійде варіант фігурної пружини.

Принцип дії пружинного стопора в наступному: вусики пружини виступають, а ролик при наближенні западає між ними, під час накату вусики впираються в бортик паза і запобігають зрушуванню засувки. Пружинні стопори вимагають застосування зусиль для того, щоб повернути стулку у вихідне положення, це призводить до перекосу і деформації розсувної системи з часом. Виходить, що умовою довговічності саморобної шафи-купе є акуратне використання і встановлення опорної рейки.

Збірка шафи-купе

Коли всі підготовчі етапи пройдені, підготовлені балкон і матеріали, готовий каркас — приступаємо до збірки нашої шафи.

Мінімальний перелік інструментів, які нам знадобляться:

  • шуруповерт;
  • електролобзик;
  • дриль зі свердлами для дерева, можливо, для бетону (залежить від конструкції);
  • конфірмати;
  • шурупи;
  • рулетка;
  • водяний рівень.

Для початку ми збираємо коробку шафи, постійно перевіряючи рівнем, чи немає перекосу конструкції, з’єднуючи по черзі нижню площину з боковинами і верхньою стінкою.

Якщо на нижній частині шафи передбачені регульовані ніжки, то їх прикріплюємо ще до того, як почнемо збирати коробку.

Коли готова коробка, переходимо до розмітки кріплень під полиці і ящики, згідно із задумом. Оскільки полиці утримують штифти, спочатку дрилем просвердлюємо отвори, згідно з нанесеними позначками, після чого забиваємо в них штифти, на яких будуть лежати полиці.

Коли коробка готова, закриваємо задню частину фанерою або тонким листом ДВП. Для цього можна використовувати меблевий степлер або звичайний молоток з цвяхами.

Після того як каркас шафи купе зібраний і виставлений за рівнем, переходимо до найбільш відповідального етапу – монтажу розсувної системи.

Рейка монтується паралельно краю. Він повинен бути відрізаний чітко по ширині шафи і вільно входити між бічними стінками. Спочатку закріплюють верхню рейку з допомогою шуруповерта, після верхнього – переходимо до нижнього. На цьому етапі встановлюємо стопори у напрямні.

Після того як направляючі закріплені, переходимо до монтажу дверних стулок.

У разі нижньорельсової конструкції вставляємо верх дверцят у паз рейки, піднімаємо її до упору і вставляємо низ. Монтаж верхньорельсової системи – аналогічний, єдине, що дверцята потрібно буде трохи нахилити. Після монтажу стулок регулюємо положення дверей, підкручуючи або розкручуючи спеціальний болт шестигранним ключем.

На цьому етапі залишається тільки поставити полиці і ввести шафу в експлуатацію.