Що робити з пожежною драбиною на балконі

Головною вимогою у проектуванні висотних житлових будинків є безпека. Тому в більшості випадків на балконі передбачається наявність пожежної драбини. З практичної точки зору ця конструкція зберігається не завжди, а якщо ж мешканці її залишають, то нарікають на займане нею місце, яке можна було б використати більш практично.

Багатьох мешканців долає бажання демонтувати конструкцію і звільнити приміщення від елемента, що заважає, та упорядкувати балкон на свій розсуд. Але чи можна прибрати пожежну драбину з лоджії або балкону? Відповідь на це питання ви зможете в деталях отримати у нашій статті, апотім — зробите власні висновки. Тільки так ви зможете діяти згідно з законом.

Пожежна драбина встановлюється будкомпаніями за правилами нормативних вимог та актів ППБ 01-03, що забороняють спилювання категорично. Більше того, заборонено засклення балконів, де є евакуаційна конструкція в якості аварійного виходу у випадку непередбачених ситуацій.

Нормативні документи та вимоги

Згідно з документами, у багатоповерхових будівлях необхідна наявність:

  1. Додаткового виходу всередині будівлі, який повинен бути захищеним від диму, відокремленим від квартир, ліфту й загальної будови, з окремим виходом на вулицю або через центральний вхід;
  2. Зовнішньої конструкції, яка має проходити або по балконах, або по зовнішній стіні, або у відведеній для цього шахті.

Всі розуміють, що в процесі будівництва будівлі нікому не відомо, що може відбутися за весь час її існування, тому всі нормативи пожежних систем необхідно виконувати. Але більшість власників квартир, зіткнувшись з наявністю сходів на балконі, ігнорують закони та спилюють пожежні сходи, вважаючи, що вони абсолютно ні до чого.

Пожежна драбина на балконі — що робити?

Евакуаційний вихід дозволяє зберегти життя, якщо виникне надзвичайна ситуація.

Правила пожежної безпеки є досить суворими, недотримання їх призводить до сумного результату. Тому їх краще не ігнорувати.

Нижче представлені наступні вимоги пожежної безпеки:

  1. Якщо загальна площа квартир, які розташовуються на поверсі, більше 500 кв. м, у будинку має бути не менше двох евакуаційних виходів;
  2. Якщо будинок секційного виду, вище вказане положення на них також поширюється, якщо секції більше 500 кв. м загальної площі;
  3. Якщо загальна площа квартир або секцій на поверсі менше 500 кв. м, то досить буде одного пожежного виходу на поверсі, але квартири повинні володіти аварійним виходом. Наприклад, це може бути вихід на балкон з аварійною конструкцією на кожному поверсі або на лоджію з зовнішніми сходами;
  4. Не можна самостійно змінювати конструкцію будівельних споруд, які тягнуть за собою погіршення умов безпеки (неможливість евакуювання мешканців, недосяжність до пожежних кранів, вогнегасників та інших необхідних атрибутів);
  5. Місця запасного виходу не можна нагромаджувати меблями та іншими предметами. Також це стосується люків, які перебувають на балконах, переходів у суміжні секції, виходів до сходів зовні.

Загальне й приватне майно

Власники квартир завжди помиляються щодо належності майна до загального і приватного. У нормативних правилах, сказано, що до складу загального майна входять не тільки приміщення поза квартирою (горище, побутовка, огороджувальні конструкції багатоповерхівок), але й плити перекриття, балконні та інші.

Пожежна драбина з зовнішньої сторони балкона

Отже, балконні плити – це спільне майно. Просто власники квартир мають право використовувати це майно за своїм розсудом.

Чому ж заважає пожежна драбина на балконі? Що робити, якщо вона займає стільки місця на такому невеликому приміщенні? Вихід один – демонтувати евакуаційні конструкції, незважаючи на те, що закон забороняє це здійснювати.

Головним поясненням демонтажу сходів є скорочення і без того невеликої площі балкона. Саме тому сходи найчастіше демонтуються, долаючи по шляху аварійний люк.

Ще одною важливою підставою у мешканців для питання «Чи можна спиляти пожежну драбину на балконі?», є проникнення зловмисників в оселі за допомогою її використання у злочинних діях.

Пожежна драбина на балконі

Таким чином крадіжки можуть здійснюватися по пожежній драбині. Але якщо обмежити себе від крадіжок, то ви ізолюєте себе й від сусідів при демонтажі евакуаційного виходу. Тим не менше вихід існує – є маса ефективних засобів, які дозволяють захистити своє майно від грабіжників. І правильним рішенням буде використання саме цих варіантів.

Ще однією причиною демонтажу сходів є бажання виконати скління балкона для створення певного комфорту всередині приміщення: утеплення з метою користування приміщенням круглий рік.

Збільшення житлової площі за рахунок балконної зони, з’єднання його з кімнатою і утеплення – це остання причина позбавлення конструкції.

Всі вище перелічені бажання та дії власників квартир з пожежними драбинами на балконах є правопорушенням. Утеплення є зосередженням матеріалів, що піддаються горінню, тому лоджії і балкони вже не будуть безпечним місцем евакуації, отже, порушиться закон.

Сходи з аварійним люком — чи можливий демонтаж?

Наслідок порушень

Спилювання пожежної драбини та її частин не можна проводити без узгодження з компетентними органами. Дозвіл на демонтування та зміну планування зони балкону ви не отримаєте.

Більше того, у процесі продажу квартири також можуть виникнути певні труднощі з демонтованою конструкцією. Фахівці БТІ можуть попросити ліквідувати порушення за допомогою нового монтажу сходів.

Якщо співробітники МНС виявлять порушення перепланування, в результаті можна отримати від них припис, в якому ви зобов’язуєтеся не тільки сплатити штраф, а й усунути виявлені порушення. Якщо ж не виконати приписи добровільно, співробітники МНС мають повне право подати до суду заяву про прийняття певних заходів.

Незважаючи на те, що сходи знаходиться на балконі — на території власника житла, не знайдеться підтвердження про недоторканність, тому що вона не є його власністю. Отже, необхідно надати спільний доступ до цієї території.

Якщо ви сподіваєтеся, що перепланування, скління балкона і демонтаж конструкції залишаться непоміченими, це не так, оскільки всі ваші зміни будуть помітними з зовнішньої сторони будинку, ну а демонтовані сходи на балкон — з вулиці навіть через скло.

Більше того, раз на 5 років компетентні органи здійснюють перевірку аварійних конструкцій і люків, тож пізніше можуть бути виявлені порушення.

Комфортні умови

Якщо вам «пощастило» стати володарем балкона з евакуаційною конструкцією, не сумуйте. Не варто відразу ж позбавлятися від заважаючого елементу аварійного виходу, що займає багато місця. Можна оригінально обіграти дизайн інтер’єру балконної зони.

Заміна пожежної драбини на балконі на складну
  1. У якості альтернативи можна демонтувати наявні сходи і встановити складну конструкцію. Будівельні ринки пропонують широкий асортимент оригінальних конструкцій сходів безпеки, які ідеально підійдуть під ваш балкон;
  2. Також можна змінити рівень нахилу сходів – поставити їх вертикально до стіни. Така зміна передбачає звільнення простору та дотримання закону.

Що стосується оздоблення балкона з драбиною — доведеться попрацювати, але це не означає, що конструкція принесе більше складнощів з декоруванням простору, ніж приміщення без неї.

Дизайн інтер’єру з драбиною може навіть у чомусь вигравати. Необхідно лише знайти оптимальне рішення. Наприклад, деякі евакуаційні сходи використовуються для прикріплення велосипеда.

Також дану конструкцію можна використати у якості стійки або полиці під квіткові горщики; деякі обіграють сходи, створюючи шафки для речей, отже, не тільки речі в порядку, але й металоконструкція — на місці. Отже, сходи на балконі – це не так вже й жахливо, а навіть навпаки, завдяки їй ви можете не тільки дотримати закон про збереження даної конструкції, незвично оформити інтер’єр, але й в значній мірі відрізнить балконну конструкцію від інших.

Декорування пожежної драбини на балконі

Більше того, деякі любителі декорування балкону квітами можуть з легкістю на ній розміщувати ємності з рослинами і овочами, використовуючи таким чином металевий елемент у якості підставки.

Отже, підіб’ємо підсумки. Пожежна драбина використовується як:

  • стійка для квітів та розсади;
  • полиця для книжок;
  • сушарка для речей;
  • оригінальна лава.

Варто пам’ятати також про люк на підлозі, покриваючи підлогу спеціальним матеріалом. Підігрів підлоги, стяжка, ламінат, керамограніт у цьому випадку не підійдуть. Найбільш оптимальне рішення – це оштукатурений прошарок, який забезпечить не тільки візуальну красу приміщення, а й зробить менш помітним евакуаційний люк.

Таким чином видно, що варіантів з оформлення балкона з пожежною драбиною і самих евакуаційних сходів існує безліч, і для господарства вони можуть бути застосовні по-різному. Замість того, щоб йти проти системи і закону, можна подивитися на проблему під іншим кутом. Пожежна драбина може виявитися корисною і зручною конструкцією.